Putin, i hapur për bisedime me Zelenskin

10:10 | 28/04/201910:100

Presidenti rus thotë se do të donte të diskutonte konfliktin në Ukrainën lindore, nëse takohet me udhëheqësin e ardhshëm të Ukrainës.

Presidenti Putin dhe presidenti i zgjedhur i Ukrainës, Volodimir Zelenski nuk kanë bërë plane për takim.

Në komentet që bëri sot, ndërkohë që vazhdon vizitën në Kinë, udhëheqësi rus tha se dëshiron të kuptojë se ç’qëndrimi ka zoti Zelenski në lidhje me konfliktin. Zoti Putin u shpreh se populli ukrainas është lodhur nga situata aktuale. Ai shtoi se administrata ruse po shqyrton idenë për t’u ofruar shtetësi ruse të gjithë ukrainasve, jo vetëm atyre që jetojnë në pjesën lindore të vendit.

Më 24 prill, Presidenti Putin lehtësoi procedurat për marrjen e shtetësisë ruse për banorët e rajoneve Donetsk dhe Luhansk në Ukrainën lindore, një masë që u pasua me kritika të forta nga Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara, Britania dhe të tjerë./VOA

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono