Putin: Gati për dialog me Trump

18:30 | 20/06/201918:300

 Presidenti rus Vladimir Putin është shprehur i gatshëm për dialog me homologun amerikan Donald Trump. Megjithatë, kreu i Kremlinit ka nënvizuar se politika e brendshme e Shteteve të Bashkuara dhe përpjekja e Trump për rizgjedhje, i komplikojnë gjërat.

Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi të enjten se është gati të takohet me Donald Trump nëse ai e kërkon një gjë të tillë, por shtoi se fushata e homologut të tij për rizgjedhjen mund të komplikojë marrëdhëniet SHBA-Rusi. Trump ka deklaruar se pret të takohet me Putin në samitin e G20-s që mbahet në Osaka të Japonisë më vonë gjatë muajit, edhe pse Moska insiston se deri më tani nuk ka marrë një ftesë zyrtare për një takim të tillë.

Marrëdhëniet SHBA-Rusi mbeten të cunguara për një sërë çështjesh, nga Siria tek Ukraina dhe Venezuela, si dhe për shkak të ndërhyrjes së përfolur ruse në politikën amerikane, akuzë të cilën Moska e mohon. “Dialogu është gjithmonë pozitiv dhe ka gjithmonë kërkesë për të”, deklaroi Putin gjatë sesionit vjetor pyetje-përgjigje me mediat, kur u pyet mbi takimin e mundshëm me Trump. “Natyrisht, nëse amerikanët shfaqin interes, atëherë ne jemi gati”, vijoi kreu i Kremlinit.

Lideri rus shtoi se dy vendet kanë shumë çështje për të cilat duhet folur, përfshirë këtu stabilitetin strategjik bërthamor, por theksoi se përpjekja e Trump për të fituar një mandat të dytë mund të vështirësojë gjërat. “Kreu amerikan i shtetit ka nisur fushatën dhe deklaratat që ai ka ndërmend të bëjë mund të komplikojnë situatën”, tha Putin.

Një tjetër aspekt që sipas tij pengon normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve është politika e brendshme amerikane. “Të gjithë po e shohim se çfarë po ndodh në politikën e brendshme të Shteteve të Bashkuara. Kështu që edhe nëse presidenti dëshiron të përfshihet në dialog, mundësitë janë shumë të kufizuara”, shtoi Putin./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono