Pushimet jashtë Shqipërisë/ Më tepër destinacione, çmime më të shtrenjta

15:07 | 06/07/2018

Të pushosh jashtë vendit këtë sezon veror kushton më shtrenjtë. Përfaqësuesit e agjencive turistike shprehen për zgjerim të ofertës turistike, ndërsa çmimet sipas tyre janë më të larta se vitin e shkuar.

Avionët nga Rinasi drejt Turqisë apo të tjera destinacioneve turistike nuk po fluturojnë më plot. Sezoni veror ka nisur ndërkohë agjencite turistike po vërejnë një stepje të shqiptarëve për të pushuar jashtë. Arsyet sipas tyre janë disa.

“Destinacioni kryesor,  Antalya në Turqi ka çmime më të larta se vjet. Nëse vjet kishte oferta që shkonin 40-50% këtë vit çmimet e kontratuara  me oferta janë 10-15%. Ndoshta janë frenuar edhe nga periudha e sportit.”

Agjencitë turistike kanë zgjeruar ofertën në destinacione, por pranojnë se çmimet në shumë prej tyre për pjesën dërrmuese të shqiptarëve janë të papërballueshme.

“Nuk mund të përballohen me ato çmime.  Nuk mund të shkohet pa 2 mijë euro all inclusive katër veta në një javë në Antalya. Në Greqi ka hotele me dy, tre, katër yje, çmimet variojnë edhe 700 euro një jave, përfshirë transportin. Rimini 1 mijë euro, Costa Brava e Malta rreth 1100 euro.”

Ndërkohë shqiptarët vijojnë të parapëlqejnë aeroportet e Prishtinës, Shkupit e Podgoricës jo vetëm për udhëtimet direkte që ofrojnë, por edhe për çmimet më të lira të biletave.

“Nuk bëhet fjalë për ulje, ndërkohë që nuk ka ndryshuar asnjë nga faktorët që rëndojnë situatën. Rinasi vijon të jetë monopol. Çmimi i karburantit po njësoj. Taksat dhe tarifat për pasagjer po të njëjta.”

Agjencitë turistike nuk mund të parashikojnë nëse trendi i prenotimeve gjatë gushtit do të vijojë të jetë si këtë muaj, por një gjë e kanë të sigurtë, çmimet e paketave turistike do të vijojnë të rriten. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono