Punonjësit e universiteteve mbështesin protestën e studentëve

16:34 | 07/12/201816:340

Sindikata e Punonjësve të Universiteteve të Shqipërisë mbështet protestën studentore për ulejn e tarifave të studimit. Përmes një deklarate kryesie e kësaj sindikate shprehet se vështirësitë ekonomike të studentëve nuk zgjidhen vetëm me anulimin e një pike të një VKM-je.

Më tej, duke marrë edhe mendimin e pedagogëve dhe studentëve sindikata adreson dhjetë kërkesa tek autoritetet përgjegjëse. Kërkesat nisin me ulje të tarifave për studentët, shoqëruar me rritje të buxhetit për arsimin e lartë, rritjen e pagës së pedagogëve dhe rritjen e investimeve për përmirësimin e mësimnxënies dhe mësimdhënies.

Njëkohëisht Sindikata e Punonjësve të Univesiteteve të Shqipërisë kërkon zhbllokim të situatës së doktoraturave, tekste cilësore me çmime të përballueshme dhe një auditim të rekrutimeve të pedagogëve të rinj. Në rast mosreagimi nga autoritetet përgjegjës sindikata paralajmëron protesta të përshkallëzuara./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono