Publikohen intervistat e Donald Trump Jr për takimin me avokaten ruse

08:30 | 17/05/2018

Donald Trump Jr. i tha Komisionit Juridik të Senatit se nuk i kujtohej nëse kishte diskutuar me të atin për hetimin mbi Rusinë, sipas intervistës së zbardhur të tij me këtë komision vitin e kaluar.

Komisioni bëri sot publike mbi 1 mijë e 800 faqe intervistash të zbardhura me të birin e zotit Trump dhe të tjerë që u takuan me një avokate ruse në Trump Tower para zgjedhjeve të vitit 2016.

Trump Jr. iu shamng shumë pyetjeve gjatë intervistës, përfshirë nëse kishte diskutuar me të atin për hetimin mbi Rusinë.

Sipas dokumentave të zbardhur, i biri i Presidentit tha gjithashtu se nuk mendonte se kishte ndonjë të keqe me takimin në Trump Tower, ku atij iu premtuan të dhëna që mund t’i shkaktonin dëm Hillary Clintonit.

I pyetur nëse mendonte se do të ishte problem që të merrte pjesë në një takim, që i ishte paraqitur si pjesë e përpjekjes së qeverisë ruse për të ndihmuar të atin, Donald Trump Jr tha “jo”.

“Jo, nuk mendova se do të ishte problem të dëgjoja informacione të rëndësishme për karakterin e një kandidateje presidenciale”, tha ai.

Takimi po shqyrtohet në hetimin e Prokurorit të Posaçëm, Robert Mueller.

Përveç Trump Jr, komisioni intervistoi edhe katër persona të tjerë që morën pjesë në takimin e Nju Jorkut. Komisioni nuk intervistoi avokaten ruse, Natalia Veselnitskaya në qendër të takimit./Zëri i Amerikës
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono