Publikimi i të dhënave të pronarëve të kompanive “guackë”, reagon Konfindustria

12:11 | 10/03/2019

Konfederata e industrive ka reaguar lidhur me nismën e fundit ligjore të ekzekutivit për publikimin e të dhënave personale të pronarëve të kompanive “guackë” të regjistruara në parajsat fiskale, që veprojnë në Shqipëri.

Kreu i kësaj konfederate, Gjergj Buxhuku, e cilëson këtë nismë të vonuar në kohë dhe të paplotë në thelbin e draftit të paraqitur zyrtarisht.

“Vendosja e kufirit të poshtëm prej 25% të kapitalit, si kusht për publikimin e aksionerëve të kompanive “guackë”, lë shteg për kryerjen e transaksioneve fiktive, që rrezikojnë drejtpërdrejt përmbushjen e qëllimit të nismës ligjore”, thuhet në reagimin e Konfindustrisë.

Konfindustria ka kërkuar, që deri në përgatitjen e bazës së të dhënave duhet, që me ligj të paktën të ndalohet lidhja e kontratave të reja prokuruese nga buxheti i shtetit dhe të kompanive me kapital publik për kompanitë “guackë”. /abcnews.al


<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/mNL6MENmzxE” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono