Pse nuk bën PD atë që bëri LDK në Kosovë? Përgjigjet Ademi

21:03 | 08/10/201921:030

Hamendësimeve se vendimi për të mos marrë pjesë në zgjedhje ka qenë për të maskuar lidershipin e opozitës se nuk mund të fitonte dot zgjedhjet dhe sugjerimeve që Partia Demokratike të ndjekë shembullin e LDK-së në Kosovë që në vend të kryetarit të dobët zgjodhi një kandidate si Vjosa Osmani dhe arritit atë rezultat, kryetarja në detyrë e bashkisë së Shkodrës iu përgjigj:

“Unë e kuptoj analizën, është interesant këndvështrimi e pozicionimi ndryshe, por ajo që dua të them është në fakt që kur diskutoheshin çështjet e zgjedhjeve vendore kishim probleme të mëdha me të drejtën e lirisë dhe organzimin e zgjedhjeve të rregullta dhe ishte e domosdoshme sa kohë që e drejta e përfaqësimit u kufizua dhe mendoj që kriza vazhdon të thellohet.

Ne në atë kohë kishim rritje të mbështetjes popullore e qytetare popullore se kauza qëndron, por për të arritur diçka të madhe duhet të luftosh deri në fund. Ne ende nuk e kemi fituar atë luftë dhe sot që flasim. Të gjitha të tjerat nuk marrin kuptim. Unë jam kundër një marrëveshjeje politike se ajo e shtyn krizën që kërkon të mbështetet mbi ca parime dhe nuk prodhon asgjë, se Rama vetëm do manipulojë, mashtrojë e do përdorë çdo instrument tjetër. Të jesh i sigurt që ne do arrijmë se e drejta gjithnjë triumfon. Në çdo vend që kërkon demokraci procese të tilla kanë ndodhur. Kuptohet që sakrifica ka qenë e madhe”.

/abcnews.al

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono