PS rrëzon 4 dekrete të Metës

12:57 | 03/09/201912:570

Shkarkimi i Presidentit nuk është përplasja e vetme e Ilir Metës me socialistët. Mazhoranca ka rrëzuar në Komisionin e Ekonomisë 4 dekretet e para të presidentit, duke lënë në fuqi ligjin për koncesionet si dhe kontratat për rrugët Orikum-Dukat dhe Milot-Balldren. 5 dekrete të tjera janë parashikuar të rrëzohen në vijim.

Mazhoranca nisi rrëzimin e 9 dekreteve verore të Ilir Metës, duke mos pranuar të korrigjojë ligje si ai për koncesionet, apo kontratat me Partneritet Publik Privat për rrugët Orikum-Dukat dhe Milot-Balldren.

Këshilltari Juridik i Presidentit tha se kreu i shtetit i vlerësonte të rrezikshme koncesionet e këtyre rrugëve për buxhetin e shtetit. Sipas Bledar Dervishajt, ministritë e linjës kishin refuzuar të jepnin informacion zyrtar për këto fatura.

PS po ashtu është e vendosur të mos pranojë vërejtjet e presidentit për Kodin Penal apo për ligjin e Akademisë së Shkencave./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono