PS nis organizimin për zgjedhjet 2019, mesazh drejtuesve

14:18 | 08/01/2018

Tashmë që ndodhet në mandatin e dytë qeverisës, Edi Rama duket se nuk dëshiron të harrojë pas dore partinë. Për këtë, ka filluar herët organizimin për zgjedhjet e ardhshme. Përmes zërit të Taulant Ballës, kryesocialisti i ka bërë të qartë atyre që mbajnë njëherësh funksione partiake dhe qeveritare, se prioritet është partia.

Socialistët e konsiderojnë 2018-ën si vitin e organizimit të strukturave partiake në bazë, në funksion të zgjedhjeve të ardhshme vendore. Puna duket se ka nisur me pastrimin e radhëve nga ata që në zgjedhjet e fundit bashkëpunuan me kundërshtarët.

Ndonëse sekretari i Përgjithshëm nuk ja përmendi emrin, mësohet se ai i referohej Shpend Barametës, që në Asamblenë socialiste përfaqëson anëtarësinë e Kavajës, ku më herët ka mbajtur edhe detyrën e drejtorit të zyrës së punësimit. Drejtuesit e PS-së mendojnë se Barameta ka bashkëpunuar me demokratët në zgjedhjet e fundit, gjë që mundësoi fitoren si kryebashkiak të Kavajës të kandidatit të PD-së, Isa Sakja.

Përtej tradhëtarëve, në PS nuk janë të kënaqur me angazhimin e anëtarëve të Asamblesë në jetën partiake.

Përgjegjësinë politike për këtë situatë, sipas numrit dy të partisë, e kanë drejtuesit që Kryesia ka deleguar në qarqe. Me këtë rast, ai u bëri të qartë atyre që kanë edhe funksionin e ministrit, se prioritet është partia.

Përsa i përket orekseve politike për zgjedhjet e 2019-ën, Balla tregoi se anketimet për kandidatët do të nisin që pranverën e këtij viti./abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono