Prurjet e shumta në liqenin e Fierzës, kalohet niveli maksimal

13:00 | 15/05/2018

Reshjet e shumta të shiut këtë periudhë kanë shtuar prurjet e lumenjve në liqenin e Fierzës. Prej disa ditësh, niveli i uji ka kaluar kuotën maksimale 296 metra dhe hidrocentrali po punon me kapacitet të plotë. 

Ndryshe nga vitet e kaluara janë prurje të pazakonta në liqenin e Fierzës.

Në verilindje çdo ditë ka reshje dhe më shumë se 1200 metër kub ujë në sekondë shkarkohen nga lumenjtë e përrenjtë.

Për këtë shkak ka disa ditë që niveli i liqenit ka kaluar kuotën maksimale prej 296 metrash, e cila sipas specialistëve cilësohet si kuota brenda normave të lejuara për digën e hidrocentralit të Fierzës.

Nga Portat nuk ka shkarkime, kurse hidrocentrali punon me kapacitet të plotë prodhimi në katër agregatet e tij me rreth 400 megavat.

Kjo periudhë favorizuese mund të jetë periudhë e artë për kaskadën e Drinit e duke akumuluar rezerva ujore të pazakonta në këtë fund pranvere./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono