“Prova gjenerale”/ Si do të jetohej në Mars

18:02 | 09/02/2018

Shkencëtarët janë duke bërë provën gjenerale se si do të jetohej në Mars.

Forumi Hapësinor Austriak po zhvillon një program, në të cilën simulohet jetesa në Mars.

Programi quhet AMADEE-18, ndërsa janë gjashtë austronautë, të cilët po jetojnë në izolim në shkretëtirën Dhofar në Oman, këtë muaj.

Ata do të zhvillojnë 19 eksperimente të ndryshme dhe do të përdorin një dron, një robot dhe një serë për të simuluar në këtë mënyrë, disa misione në planetin e kuq.

Austronautët po jetojnë në një zonë, rreth 320 kilometra katrorë përreth shkretëtirës.

Kjo zonë u zgjodh sepse ka ngjashmëri me Marsin.

Eksperimenti do të zgjasë deri më 28 Shkurt./abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono