Protestojnë të verbrit: Të cënuar nga reformat e qeverisë

10:57 | 15/10/201910:570

Në ditën ndërkombëtare të “Shkopit të bardhë”, të verbrit janë ngritur në protestë për të drejtat e tyre përpara kryeministrisë. Kreu i Shoqatës së të verbërve tha në një prononcim për “ABC News” se me reformat e qeverisë, ata ndihen të cënuar. Ai thotë se nuk kërkon asgjë me tëpër sesa zbatimin e rekomandimeve të OKB-së për të verbrit.

Reforma për aftësinë e kufizuar nxjerr në protestë të verbrit, paraplegjikët e tetraplegjikët

Të verbër, paraplegjikë e tetraplegjikë kanë dalë në protestë për të kundërshtuar reformën për aftësinë e kufizuar. Ato thonë se ligji i ri iu mohon të drejtat e fituara deri tani dhe i kërkojnë qeverisë ta anulojë.

Mesazhin që secili prej tyre dëshiron t’i dërgojë kryeministrit e përcjellë kjo pankartë. Të verbër, paralegjikë, tetraplegjikë e familjarë të tyre i kanë nxjerrë në shesh pakënaqësitë ndaj reformës për aftësinë e kufizuar.

Por çfarë parashikon ajo?

Ky nuk është problemi i vetëm i ligjit për aftësinë e kufizuar. Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka kritikuar në 25 pika.

Ndërsa OKB sugjeron rishikimn e kësaj reforme vetë personat me aftësi të kufizuar kërkojnë anulimin e saj.

Reforma për aftësinë e kufizuar prek 150 mijë persona. Secili prej tyre do t’i nënshtrohet vlerësimit të një komisioni të posaçëm i cili do të vendosë për shkallën e aftësisë së kufizuar. Mbi këtë vlerësim do të bazohet pagesa që do t’i lëvrohet individit dhe nevoja që ai ka për kujdestari. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono