Protestë në Shkodër, 50 punonjës të ndërmarrjes së pastrimit mbesin pa punë

16:35 | 09/11/201916:350

Punonjës të ndërmarrjes së pastrimit protestuan para bashkisë së Shkodrës pas vendimit për largimin e tyre nga puna. Ky institucion ka ndërprerë kontratën me kompaninë që pastronte qytetin dhe e ka lidhur me një kompani tjetër. Punëtorët pretendojnë se nuk janë njoftuar se do mbeten pa punë.

Siç raporton gazetari i ABC News, Simon Shkreli, 50 punonjës të ndërmarrjes së pastrimit në Shkodër do mbesin pa punë. Ata protestuan para Bashkisë Shkodër pasi kjo e fundit  ka ndërprerë kontratën me kompaninë që deri me datë 21 tetor ka pastruar qytetin duke lidhur kontrate me një firmë tjetër pastrimi.

Kjo e fundit u shpall fituese e tenderit të pastrimit. Punëtorët thonë se nuk ishin lajmëruar më herët për largimin nga puna .

Në mbështetje të punonjësve të pastrimit doli edhe kryetari i sindikatave të pa varura të Shkodrës  Albert Tuka.

Punonjësit e pastrimit të qytetit shprehen se deri tani nuk u është dhënë asnjë zgjidhje dhe se të vetmet të ardhura i kanë siguruar nga puna në pastrimin e qytetit./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono