Protestë ekstreme në Lampedusa: Emigrantë nga Tunizia qepin gojën me pe e gjilpërë

11:34 | 27/01/201811:340

Disa emigrantë nga Tunizia të strehuar në qedrën e pritjes në ishullin Italian të Lapeduzës, pas disa ditësh grevë kanë vendosur të protestojnë duke qepur gojën me pe dhe gjilpërë. Ata nuk duan të qëndrojnë më aty por dhe as të largohen.

Një protestë ekstreme ajo pas tre ditësh greve nga ana e 40 emigrantëve të ulur në shkallëtt e një kishe në Lampeduza, ndërsa përballë janë rreshtuar agjentët e policisë. Emigrantët tunizianë kanë vendosur të qepin gojën me pe dhe gjilpërë pasi nuk duan të qëndrojnë më në qendrën më të madhe të pritjes në Itali dhe as nuk dëshirojnë të riatdhetësohen. Dhe pse protesta është paqësore, tensioni në ishull prej ditësh është i lartë. Kryebashkiaku i Lampeduzës prej kohësh ka dhënë alarmin për episode e shumta të dhunës ndaj emigrantëve të cilët qëndrojnë në pikën e regjistrimit. Disa prej tyre arrijnë të arratisen dhe shkojnë në Sicili për të provuar fatin. Disa ditë më parë një emigrant nga Tunizia vrau veten duke u varur me litar pasi prej muajsh ndodhej në këtë qendër pritjeje ku emigrantët nuk mund të mbahen më shumë se 48 orë. Por janë regjistruar dhe përleshje të dhunshme mes vetë emigrantëve që strehohen aty. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono