Protestat e studentëve/ Patozi: E vetmja gjë që mund ta fikë është shfaqja e Bashës

20:18 | 05/12/2018

I ftuar në emisionin Byro Politike nga Juli Xhokaxhi ishte ish-nënkryetari i PD dhe ish-kreu parlamentar i PD, Astrit Patozi. Patozi diskutoi fillimisht për protestën e sotme të studentëve dhe gjykim i përgjithshëm të tij për këtë mënyrë të protestuari dhe se si përdoren ato nga politika.

“Shtimi i protestave janë një mesazh i mirë se tregojnë për zgjimin e shoqërisë. Protestat tregojnë një qeverisje të ngecur e të korruptuar që nuk ngjall asnjë lloj entuziazmi. Edi Rama e ka marrë lehtë këtë histori sepse ka pasur parasysh Bashën dhe reagimin e tij të cilin ai ka treguar se nuk e ka problem. Protesta e sotme e studentëve është e vërtetë. Ata kanë një akumulim pakënaqësie ndaj qeverisë. E kam parë me sy pozitiv. Gjëja e vetë që mund ta fikë këtë protestë është shfaqja e Bashës apo dikujt tjetër politik.”

Patozi gjithashtu bëri dhe një paralelizëm për protestat studentore të dhjetorit 1990 dhe Dhjetorit 2018.

“Në Dhjetor ’90, studentët u ngritën kundër një partie shtet që po e çonte vendin në greminë ekonomike. Sot Shqipëria 28 vjet më vonë është në të njëjtën pikë”./abcnews.al


<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/mNL6MENmzxE” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono