Protesta te Unaza e Re, banorët bllokojnë sërish rrugën

15:48 | 28/11/2018

Edhe sot banorët e Unazës së Re kanë vijuar protestën në rrugë kundër projektit të Unazës së madhe të Tiranës. Nuk mungoi simbolika e festës kombëtare, një flamur i madh kuq e zi.

Ditë feste. Por banorët e Unazës së re, shtëpite e të cilëve do të prishen nga projekti i rrugës, u mblodhën serish në protestë pranë mbikalimit të pallatit me shigjeta. Ndryshe nga protestat e ditëve të tjera, ata shpalosën në rrugë një flamur të madh kuqezi. Me të vegjlit e protestuesve si “armë” të tyre përdorën recitimin e himnit tonë kombëtar.

Protestuesit kërkuan mbështetje edhe nga qytetarë të tjerë për kauzën e tyre, për të mbrojtur shtëpitë dhe bizneset në këtë zonë që preken nga projekti i “Unazës së Madhe”. Banorët e Unazës së re paralajmëruan përshkallëzim të protestave. Pavarësisht se kishin bllokuar rrugën për të gjitha automjetet, protestuesit bënë edhe përjashtime. Një ambulancë iu lirua rruga menjëherë. Protestës se banorëve të Unazës së Re sërish iu bashkuan disa deputetë të opozitës./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono