Protesta të dhunshme në Greqi

11:45 | 19/09/201811:450

Në Selanik dhe Pire u regjistruan trazira dhe protesta të dhunshme mbrëmjen e 18 Shtatorit. Manifestimet u zhvilluan në përkujtim të 34-vjeçarit Pavlos Fyssas, anëtar i partisë ekstremiste Agimi i Artë, i cili u vra 5 vjet më parë.

Gjatë protestës në Selanik një 19-vjeçar mbeti i plagosur, pasi u godit në fytyrë me sende të forta. Në Pire, një grup individësh të panjohur i vunë zjarrin koshave, hodhën bomba molotov dhe gurë kundër policisë.

Ndërsa nga ana tjetër, forcat e rendit janë kundërpërgjigjur me gaz lotsjellës. Skena të ngjashme u zhvilluan edhe në Selanik, ku një grup të rinjsh të maskuar sulmuan agjentët, të cilët ruanin zyrat e partisë në pushtet, Syriza./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono