Protesta të dhunshme në Argjentinë kundër reduktimit të buxhetit

10:15 | 25/10/201810:150

Nëntë të plagosut dhe 27 të arrestuar është bilanci i përplasjes fizike mes një grupi militantësh dhe policisë argjentinase në Buenos Aires. Arsyeja e protestës ishte diskutimi në dhomën e deputetëve të buxhetit për vitin 2019. Buxhet që parashikon reduktime në shpenzimet publike. Aktivistët i janë vënë zjarrin disa koshave të mbeturinave dhe kanë hedhur gurë dhe drunj kundër agjentëve të policisë. Këta të fundit reaguan duke qëlluar me plumba gome dhe gaz lotsjellës. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F




Kontakt

Telefono