Protesta të dhunshme kundër qeverisë, policia qëllon mbi manifestuesit

12:42 | 02/10/201912:420

Më shumë se tre mijë persona janë mbledhur në sheshin AL Tahrir në kryeqytetin irakian për të protestuar kundër qeverisë dhe korrupsionit të politikanëve në vend, por dhe për nivelin e lartë të papunësisë.

Policia pasi u përpoq të shpërndante turmën qëlloi kundër manifestuesve duke vrarë tre persona dhe duke plagosur më shimë se 200  të tjerë. Gjatë protestave autoritetet ndërprenë për disa momente internetin.

Kryeministri i vendit Mahdi, kërkoi nisjen e menjëhershme të hetimeve për incidentet në protesta. Mes të plagosurve rreth 40 janë agjentë policie. Presidenti i vendit me anë të një mesazhi në Twitter u shpreh se qytetarët kanë të drejtë të protestojnë dhe se të rinjve irakianë u duhet plotësuar kërkesa për punësim./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono