Protesta në Moskë: Mbi 20 mijë vetë në shesh

23:30 | 20/07/201923:300

Mbi 20 mijë vetë protestuan në Moskë duke kërkuar zgjedhje të lira e të ndershme në kryeqytetin rus. Protestuesit kërkonin që kandidatët e opozitës të lejohen të regjistrohen në zgjedhjet e Shtatorit për këshillin bashkiak

Autoritetet kanë refuzuar t’i regjistrojnë pavarësisht se çdo kandidat ka mbledhur të paktën 5 mijë firmat e kërkuara sipas ligjit. Sipas tyre deklaratat e mbështetësve të kandidatëve ishin të pasakta e për pasojë 30 kandidatë nuk u regjistruan.

Edhe lideri i opozitës Aleksej Navalni, iu bashkua protestuesve dhe deklaroi javën e ardhshme protesta do ishte edhe më e madhe, deri kur autoritetet të pranojnë të regjistrojnë kandidatët në zgjedhje./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono