Protesta në Hong Kong, policia përdor gaz lotsjellës disa të arrestuar

16:45 | 21/09/201916:450

Protesta të dhunshme në Hong Kong ku policia ka përdorur gaz lotsjellës dhe plumba gome për të rimarrë nën kontroll situatënmediat në vend konfirmuan dhe arrestimin e disa prej protestuesve.

Policia e Hong Kong përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë manifestuesit e mbledhur në parkun e Tuen Mun, të cilët hodhën bomba Molotov ndaj agjentëve të policisë. Përplasje të dhunshme mes protestuesve dhe policisë u regjistrian dhe në stacion e metrosë pranë parkut, ku manifestuesit kishin vendosur dhe barrikada. Forcat special përdorën dhe plumba gome për të rimarrë kontrollin e situatës. Televizioni publik i Hong Kong raportoi se disa persona janë arrestuar, ndërkohë që në shesh ka pasur dhe manifestues në mbështetje të Pekinit. Me dhjetëra aktivistë kanë pastruar muret ku ishin shkruar parulla të ndryshme për demokracinë dhe kundër ndërhyrjes së vazhdueshme të Kinës në ish koloninë britanike. Iniciativa u promovua nga një deputet pro Pekinit i cili u kërkoi mbështetësve të tij të pastronin muret e qytetit. Pjesa më e madhe e parullave ishin vargje të marra nga tekstet e këngëve të Beatles. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono