Protesta, jepet masa e sigurisë për Klevis Balliun dhe 9 banorët e tjerë të Unazës së Re

11:54 | 16/10/201911:540

Gjykata Penale e Tiranës dha masën e sigurisë detyrim paraqitje për 10 personat, të cilët u arrestuan pas protestës që u zhvillua në Unazën e Re të dielën. Ata janë Kujtim Ylli, Bajram Noka, Benard Nezha, Safet Maksuti, Ruzhdi Maqinaj, Artan Muçmata, Dritan Noku, Andi Sharra dhe Agron Thaçi ndërsa mes tyre është edhe ish-deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu. Prezent në seancë ishin edhe disa ish-deputetë të Partisë Demokratike.

“Do të vazhdojë protesta e tyre sepse është e ligjshme. Kanë njoftuar çdo ditë pranë policisë dhe faktin që janë përpjekur ti akuzojnë për bllokim rrugës është përgjegjësi e policisë sepse duhet të kishte arrë masa. E drejta e tyre është e shenjtë dhe do të triumfojë. Koha mund të jetë sot e batakçinjve dhe mashtruesve, por e drejta është e shqiptarëve”, tha ish-deputeti Flamur Noka në përfundim të seancës gjyqësore.

Ndërkohë jashtë gjykatës qëndronin një numër i madh qytetarësh dhe banorësh të Unazës së Re. Policia e rendit mori masa dhe u bllokuar hyrja e gjykatës, për shkak të numrit të madh të pjesëmarrjes së banorëve të Astirit.

Të arrestuarit u ndaluan pas protestës që u zhvillua të dielën në Unazën e Re. Në atë tubim, protestuesit bllokuan një aks të rrugës, ndërsa për disa momente pati edhe tensione me policinë.

Ndaj tyre rëndojnë akuzat “Organizimi, pjesëmarrja, grumbullimi dhe manifestime të paligjshme”, “Pengimi i qarkullimit të mjeteve të transportit”, “Prishje e rendit dhe qetësisë publike, “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik” dhe “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”./ abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono