Protesta e studentëve, Fleckenstein: Qëllimi u arrit pjesërisht

14:14 | 27/01/201914:140

Në një intervistë për ABC News, raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein deklaron se studentët e kanë arritur qëllimin e tyre së paku pjesërisht. Por parimi “Gjithçka ose asgjë” përgjithësisht nuk ndihmon. Fleckenstein shpreson, që qeveria të realizojë sa më shumë të jetë e mundur lidhur me aksesin më të mirë për të gjthë në sistemin e arsimit dhe pë t’i pajisur të rinjtë me aftësi dhe njohuri më të mira për tregun e punës.

Pyetje: Protestat e studentëve në Shqipëri vazhdojnë prej më shumë se 5 javësh, fillimisht të përqëndruara në sheshe dhe më pas në gjirin e disa fakulteteve. Shumë prej tyre janë të gatshëm për grevë. Në deklaratën tuaj, ju i keni mëshuar dialogut. Ndërkohë studentët konsiderojnë që 8 kërkesat e tyre nuk kanë nevojë për dialog, por ato duhen plotësuar nga qeveria. Ç’mendoni për këtë?

Knut Fleckenstein, eurodeputet: Eshtë një shenjë e qartë e një shoqërie civile aktive dhe plot jetë dhe gjithashtu një tregues i demokracisë. Demokracia nuk është vetëm të votosh çdo katër vjet. Ka një qeveri të zgjedhur, që duhet t’i marrë çështjet shumë seriozisht, t’i shqyrtojë ato dhe të shohë se ç’mund të realizohet. Kam dëgjuar, se disa çështje po diskutohen, dhe ministrja e ri për Arsimin ka marrë përsipër disa detyra. Kjo do të thotë që studentët e kanë arritur qëllimin e tyre së paku pjesërisht. Nuk jam gjyqtar. Nuk mund të ndërhyj në çështje të brendshme dhe të cilësoj nëse kjo është e mjaftueshme apo jo. Por parimi “Gjithçka ose asgjë” përgjithësisht nuk ndihmon. Gjithsesi, të përcaktosh kërkesa të qarta dhe të luftosh për to është pjesë e demokracisë.

Pyetje: Akses më të mirë për të gjithë në arsim dhe aftësi dhe njohuri më të mira për të përgatitur të rinjtë për tregun e punës. Ju e keni kërkuar këtë prej vitesh dhe sërish këto pika bëjnë pjesë në rezolutën e Nëntorit të 2018-s. A mendoni se këto janë konsideruar nga qeveria shqiptare? Nuk kemi parë ndryshim deri tani.

Knut Fleckenstein: Mendoj se mund të kishte qenë më mirë dhe protesta e studentëve e inkurajon qartësisht qeverinë që të shkojë më larg në këtë drejtim. Por duhet kuptuar gjithashtu, që nuk mund të financohet çdo gjë që do, nëse nuk ke një ekonomi të fortë, që sjell taksat. Pra është e mundshme vetëm hap pas hapi. Ju i përmendët disa pika të raportit, akses më të mirë për të gjthë në sistemin e arsimit, pajisje me aftësi dhe njohuri më të mira për t’i përgatitur të rinjtë për tregun e punës. Janë pika shumë të rëndësishme dhe shpresoj që qeveria të bëjë sa më shumë të jetë e mundur.

Pyetje: A ju duket e drejtë ulja e tarifave për studimet?

Knut Fleckenstein: Nuk i njoh tarifat.

Pyetje: Ato janë më të larta se në shtete anëtare të Bashkimit Europian. Një student në Master në Shqipëri paguan më shumë se një student në një shtet anëtar të BE-së, Belgjikë apo Gjermani. A mendoni se me standardin e jetesës në Shqipëri mund të përballohet kjo?

Knut Fleckenstein: Por kam dëgjuar, se tani propozimi është që të paguajnë 50%.

Pyetje: Jo për të gjithë.

Knut Fleckenstein: Nuk jam politikan shqiptar, por europian. Nuk jam në brendësi të çdo detaji, por në parim jua dhashë mendimin tim./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono