Protesta dhe përplasje në Kili, shpallet gjendja e jashtëzkonshme

10:38 | 21/10/201910:380

10 persona kanë humbur jetën në Kili si pasojë e protestave të dhunshme që kanë përfshirë vendin pas rritjes së çmimit të biletës së metrosë. Por ky vendim është pezulluar nga presidenti i vendit, ndërkohë në kryeqytet është shpallur gjendja e jashtëzakonshme.

Vijon të jetë kaotike situata në Kili, ku prej ditësh tensioni është shumë i lartë, si pasojë e protestave të nisura në Santiago, por që u përhapën shumë shpejt në të gjithë vendi. Shkak i protestave ishte rritja e cmimeve të transportit public. Në kryeqytet është shpallur gjendja e jashtëzakonshme. Deri tani bilanci zyrtar flet për 10 viktima.

Policia konfimoi plagosjen e 156 agjentëve dhe 11 civilëve si dhe arrestimin e 300 personave. Të gjitha aktivitetet kulturore dhe sportive janë anuluar dhe dyqanet janë të mbyllura ashtu si dhe i gjithë rrjeti i transportit

Gjendja kaotike ka shkaktuar dhe plackitjen e supremarketeve dhe dyqaneve. Sipas mediave në vend, tre persona mbetën të vrarë si pasojë e një zjarri të shpërthyer në një supermarket në San Bernardo. Zjarrfikësit gjetën dy trupa të djegur, ndërsa viktima e tretë ndërroi jetë në spita.

Pesë persona të tjerë humbën jetën në zjarrin që iu v një fabrike veshjesh e cila u placket, në periferi të kryeqytetit. Dhe dy viktima të tjera humbën jetë si pasojë e zjarrit këtë herë në nëj magazinë materialesh për ndërtim

Presidenti i Kilit deklaroi pezullimin e rritjes së cmimit të biletave të metrosë, një nga vendimet më të fundit për rritjen e cmimit të jetesës, që shkaktoi dhe zemërimin popullor. Në një deklaratë për mediat kreu i shtetit tha se kishte vendosur të dëgjonte mepërulësi zërine popullit dhe do të vazhdonte ta bënte, sepse vetëm kështu ndërtohen demokracitë./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono