Pronari pushoi nga puna kolegët, gazetarët japin dorëheqjen

13:29 | 21/05/201913:290

11 gazetarë përfshirë dhe kryeredaktorin e redaksisë politike të së përditshmes ruse “Kommersant” kanë dhënë dorëheqjen në shenjë proteste. Pronari i të përditshmes, një oligark pranë presidentit Putin, kishte pushuar nga puna dy kolegë të tyre për një artikull kritik të shkruar për kryetaren e Senatit rus.

Në Moskë, pothuajse e gjithë redaksia politike e të përditshmes “Kommersant”, 11 gazetarë, përfshirë dhe kryeredaktorin, ka dhënë dorëheqjen. Arsyeja e gjestit të protestës ishte pushimi nga puna i kolegëve të tyre, korrespondentit Ivan Safronov dhe kolegut të tij Maxim Ivanov, për shkak të një artikulli kritik ndaj Valentina Matvienko, kryetares së Senatit rus.

Artikulli supozonte pezullimin e saj nga detyra. Pronari i “Kommersant”, Alisher Usmanov, oligark pranë presidentit rus Vladimir Putin, vendosi pushimin nga puna të dy gazetarëve dhe kolegët e tyre dhanë dorëheqjen në shenjë proteste kundër pronarit dhe duke u solidarizuar me dy gazetarët e pushuar nga puna./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono