Prokurorja: “Trump Foundation” përdori paratë për bamirësi për fushatë

11:41 | 15/03/201911:410

Një tjetër gjyq për presidentin amerikan Donald Trump. Prokurorja e Përgjithshme e New York akuzon organizatën “Trump Fundation” se ka përdorur paratë e mbledhura për bamirësi, për garën presidenciale të kreut të Shtëpisë së Bardhë.

Prokurorja e përgjithshme e New York, Leticia James, ka hedhur në gjyq “Trump Foundation”, duke kërkuar rikthimin e 2.8 milionë dollarëve të mbledhura për bamirësi, e që në fakt u përdorën për garën presidenciale të Donald Trump.

Sipas të përditshmes amerikane “The Hill”, James synon të marrë një urdhër që i ndalon presidentit dhe tre fëmijëve të tij më të mëdhenj, Donald Junior, Erik e Ivanka, që të drejtojnë organizata bamirësie në New York, për dhjetë vitet e ardhshme.

Në seancën e parë priten dëshmitarë dhe e-maile si prova. “Trump Foundation” u mbyll dhe ka shpërndarë 1.7 milionë fonde të mbetura në organizata jo fitimprurëse, në Dhjetor të vitit të kaluar, nën monitorimin e gjykatës./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono