Prokuroritë, “ping pong” me super dosjen “184”: Kreu i SPAK reagon për Abc News

14:25 | 28/01/202014:250

SPAK nuk ka pranuar aktet e “Dosjes 184” të dërguara nga Prokuroria e Dibrës duke i rikthyer sërish në këtë prokurori për të qenë ajo që do të vijojë hetimet.

Prokuroria e Dibrës kishte shpallur moskompetencë për këtë dosje duke kërkuar nag SPAK që të bëjë hetimin e saj.

“Dosja 184” ka të bëjë me blerjen e votave për zgjedhjet lokale në Dibër, në të cilën janë edhe përgjimet e dy ish-ministrave dhe disa deputetëve të maxhorancës.

I kontaktuar nga gazetarja e Abc News Glidona Daci, kreu i SPAK Arben Kraja u shpreh se ky institucion ka vendosur më datë 27 janar që ta kthejë dosjen në Dibër dhe të detyrojë atë prokurori të vijojë hetimet.

I gjithë ky “ping pong” mes prokurorive po bën që të mos fillojë gjykimi i kësaj dosjeje që tronditi politikën e Tiranës disa muaj më parë. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono