Prokuroria pritet të thërrasë gazetarin investigativ, Jetmir Olldashi

14:05 | 20/05/2018

Pas publikimit të Partisë Demokratike të dëshmisë së gazetarit Jetmir Olldashi, i cili pranoi se ishte ai që ka intervistuar Albert Veliun, pritet që të merret në pyetja nga Prokurora e Krimeve të Rënda. Gjithashtu, prokuroria i çështjes do të kërkojë edhe që të ketë në dispozicion edhe pajisja pajisja origjina që u përgjua vëllai i ministrit të Brendshëm, Agron Xhafaj.

Prokuroria e Krimeve të Rënda pritet të marrë në pyetje edhe gazetarin Jetmir Olldashi, i cili  doli në një konferencë për shtyp, duke marrë përsipër investigimin mbi Agron Xhafajn.

Ky veprim i organit të akuzës bëhët për të siguruar autenticitetin e pajisjes përgjuese, që Olldashi kishte pajisur më herët të ashtuquajturin dëshmitarin X të PD-së, Albert  Veliu.

Olldashi pranon që ai nuk ka qenë prezent në bisedën mes Veliut dhe Agron Xhafajt, bisedë i cili pretendon se është bërë në një lokal përballë atij ku ishte ulur gazetari. Olldashi pohoi gjithashtu se këtë përgjim e kishte kryer në kuadër të një investigimi gazetaresk, por pajisja përgjuese orgjinale nuk disponohet ende nga prokuroria e Krimeve të Rënda.

Vetë gazetari investigativ duhet të sqarojë përpara prokurorit të çështjes, Përparim Kulluri se kujt ia kishte blerë 20 kg marijuanë duke qënë i pranishëm edhe Albert Veliu. Më pas pretendohet se këtë sasi të lëndës narkotike, dëshmitari X do ta trafikonte në Itali nëpërmjet Agron Xhafajt, ndërsa paratë ishin marrë borxh.

Për këto publikime të bëra nga Partia Demokratike, kjo e fundit kërkoi edhe largimin nga detyra të Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, pasi kishte dyshime që Agron Xhafaj, vëllai i ministrit të ishte pjesë trafikut të drogës nga Vlora drejt Italisë. I gjendur përballë një kërkese të tillë, Xhafaj i quajti të gjitha pretendimet e PD-së, si sajesa digjitale. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono