Prokuroria kërkon testin e ADN-së për Xheçukën

17:15 | 13/11/201817:150

Prokuroria e Tiranës dyshon se Hektor Xheçuka, autori i dyshuar i vrasjes së Emiliano Boçit në kryeqytet, mund të jetë përfshirë edhe në ngjarje të tjera kriminale. Hetuesit dyshojnë se ai është një vrasës me pagesë.

Prokuroria e Tiranës ka kërkuar kryerjen e analizave të ADN-së për Hektor Xheçukën, i arrestuar pak ditë më parë në Kakavijë si autor i dyshuar i vrasjes se Emiljano Boçit, në janar të këtij viti në kryeqytet.

Organi i akuzës ka dyshime se Xheçuka është një vrasës me pagesë dhe për këtë arsye kërkon që të krahasojë profilin e tij gjenetik me ate te gjetur ne ngjarje të tjera të pazbardhura në Tiranë. Edhe pse 30 vjeçari nuk e ka pranuar vrasjen e Boçit, policia thekson se ka prova shkencore që e implikojnë Xheçukën në krim. Uniformat blu kanë analizuar pamjet e kamerave te sigurisë në vendin ku ndodhi ngjarja. Në videon e sekuestruar pranë ambienteve të jashtme të lokalit ku ndodhi vrasja, duket autori i dyshuar, ndërkohë është administruar një shishe uji, që dyshohet se i përket të arrestuarit.

Me këto prova, Gjykata e Tiranës la në “arrest me burg” 30-vjeçarin Hektor Xheçuka. Prej 10 muajsh ai  ka qenë në përgjim dhe nën vëzhgim në terren për lëvizjet dhe njerëzit që takonte. Grupi hetimor ka dyshime se Xheçuka e ka ekzekutuar Boçin për llogari të personave të tretë.

Ai ishte paguar për të kryer krimin, ku mbeti i plagosur edhe një person tjetër. Nën hetim janë edhe disa persona të tjerë që kanë bashkëpunuar në vrasje, emrat e të cilëve nuk bëhen të ditur për të mos zbuluar sekretin hetimor. Hektor Xheçuka nga Burreli edhe më parë ka qenë i dyshuar për një vrasje të mbetur në tentativë, por që nuk u vërtetua asnjëherë. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono