Prokuroria kërkon 9.6 vite burg për gjyqtarët e Durrësit të akuzuar për korrupsion

19:15 | 11/09/201919:150

Prokuroria e Krimeve të rënda kërkoi 9.6 vjet burg në total për 3 gjyqtarët e Durrësit, të akuzuar për korrupsion. 2 vite burg, prokuroria kërkoi edhe për biznesmenin Namik Sadik, i cili dyshohet se ka paguar udhëtimin e gjyqtarëve në këmbim të një vendimi civil në favor të tij.

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka relatuar pretencën për 3 gjyqtarët e durrësit të akuzuar për korrupsion. Organi i akuzë ka kërkuar në total 9.6 vitë burg. Për Kliton Spahiu organi i akuzës kërkoi 3 vite e 6 muaj burg, ndërsa për gjyqtarët  Petraq Dhimitri dhe Petrit Çeno 3 vite burg. Për të tre gjyqtarët ulet një e treat e dënimit  për shkak të gjykimit të shkurtuar.

Gjithashtu prokuroria kërkoi për gjyqatrët e Apelit Durrës dënim plotësues që për 3 vite të  mos ushtrojnë funksione publike. Prokuroria për krime të rënda ka kërkua 2 vite burg edhe për biznesmenin Namik Sadik, personi, që dyshohet se ka paguar udhëtimin e gjyqtarëve në këmbim të një vendim civil në favor të tij.

I vetmi që ka kërkuar pafajsëin para togave të zeza është Klinton Saphiu. Ish gjyqtari është mbrojtur me argumentin se prokuroria nuk ka aritur të provojë faktin penal. Saphiu ka relatuar paar gjykatës se udhëtimin e kanë paguar vetë dhe se lekët ja kanë dhënë Endir Çenos. Djali i gjyqatrit Pertit Çeno kishte deklaruar me herët, se lekët për ptë bërë pagesën ja ka dhënë Fatjon Pulës pasi vete nuk dinte Spanjisht. Organi I akuzës si prova, radhiti udhëtimet në të njëjtën kohë të tre gjyqtarëve me biznesmenin në Itali dhe Spanjë.

Gjithashtu edhe prerjen e biletave të udhëtimit në të njëjtën kompani, së bashku me akomodimin. Në bazë të hetimeve, gjyqtarët kanë udhëtuar për të ndjekur ndeshjen mes Real Madridit dhe Barcelonës në tetor 2014, ndërkohë që kishin një proces të hapur me pale biznesmenin Namik Sadik. /ABC News Albania 24/7

 

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono