Prokuroria e Përgjithshme hap garën për vendin vakant në KLP

15:06 | 02/09/201915:060

Një muaj pas shpalljes së vakancës nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, Prokuroria e Përgjithshme ka hapur garën për të gjithë prokurorët e Shkallëve të Para që duan të jenë pjesë e Qeverisë së Prokurorëve.

Vakanca në KLP erdhi pas shkarkimit të Gentian Osmanit më 31 Korrik nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit. Edhe pse një muaj me vonesë, Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku ka caktuar 2 javë kohë për të gjithë ata prokurorë që duan të jenë pjesë e Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Pas mbylljes së garës do të thirret Asambleja e Përgjithshme e Prokurorëve, të cilët do të votojnë se kush do të jetë anëtari më i ri i këtij këshilli. Ndërkohë një tjetër anëtar i KLP-së është i ankimuar nga Komisioneri Publik.

Bëhet fjalë për Besnik Canin, për të cilin Kolegji i Posaçëm i Apelimit nuk ka caktuar një datën se kur do të zhvillohet seanca./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono