Prokuroria e Durrësit nis hetimin për pastrim parash ndaj Llallës

15:47 | 26/03/2018

Ish-kryeprokurori Adritakik Llalla po hetohet që sot për “pastrim parash” nga Prokuroria e Durrësit. Hetimi ka nisur në Durrës, ashtu siç e parashikon ligji pasi është qyteti më i afërt ku punoi ish-kryeprokurori.

Pas nuk pranoi t’i nënshtrohet vettingut, kanë nisur hetimet për ish-Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla. Organi i akuzës ka kërkuar informacione nga disa institucione si dhe ka sekuestruar kontratat e shitblerjes së pasurive të Llallës.

Pjesë e hetimit janë dhe disa kontrata noteriale  në lidhje me pasurinë e tij. Për këtë rast hetimi do të bëhet nga prokuroria e Durrësit për të shmangur konfliktin e interesit dhe si prokuroria më e afërt me Tiranën.

Për të nisur hetimet për Llallën janë marrë informacione nga ILDKPI, dhe zyrat notariale. Para emërimit si Kryeprokuror Llalla ka punuar në Prokurorinë e Fierit, në Tiranë dhe kryetar i ILDKP 2007-2012.

Në shkurt, Llalla nuk iu nënshtrua vettingut pasi hoqi dorë nga e drejta për emërim në Gjykatën e Apelit. Nderkohë Departamenti Amerikan i Shtetit dhe Ish-sekretari Amerikan i Shtetit Rex Tillerson, publikuan zyrtarisht, se Adriatik Llalla dhe familja e tij, të mos u lejohet hyrja në SHBA. Sipas njoftimit, Llalla dyshohet se ishte përfshirje në raste të mëdha korrupsioni dhe shkelje të të drejtave të njeriut, gjatë kohës që ka qenë në atë detyrë. Eshtë hera e parë në historinë e Shqipërisë që një ish Prokuror i Përgjithshëm vihet nën hetim për akuzën e rëndë të pastrimit të parave, një akuzë pothuajse e paralajmëruar më herët nga vetë SHBA. /abcnews.al

 

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono