Prokurorët “shtyjnë” Shullazin, revoltohen avokatët

17:36 | 06/12/2017

Mungesa e prokurorëve në sallën e gjyqit u bë shkak për dështimin e seancës së sotme ndaj Emiliano Shullazit dhe bashkëpunëtorëve të tij. Situata solli revoltimin e avokatëve që kërkuan lirimin e Shullazit dhe pushimin e akuzës për të pandehurit.

Gjykata për Krimet e Rënda u detyrua të shtyjë për në 13 dhjetor seancën e të mërkurës për Emiliano Shullazin dhe katër miqtë e tij, të akuzuar për “gjobëvënie”. Shkak i ndërprerjes u bë mungesa e dy përfaqësuesve të akuzës në sallën e gjyqit.
Përmes një shkrese të firmosur nga titullari i tyre, prokurorët Ened Nakuci e Elisabeta Imeraj justifikonin mospraninë në gjykim me një angazhim zyrtar jashtë vendit.
Situata u përcoll me revoltë dhe tone të larta nga ana e avokatëve. Lënien bosh të bankës së prokurorisë ata e konsideruan si mungesë vullneti për të përfaqësuar akuzën. “Nuk është hera e parë që ndodh. Është e papërgjegjshme dhe jo serioze. Unë kërkoj ndruyshimin e masës së sigurisë “arrest në burg” në një masë më të butë për Emiliano Shullazin”, tha avokati Vladimir Meçi.
Qëndrim të njëjtë në lidhje me mungesën mbajtjën edhe avokatët e tjerë. Duke pretenduar se klientët e tyre po rrinë në paraburgim me pa të drejtë ata kërkuan pushimin e çështjes.
Në seancën e të mërkurës pritej të bëheshin tre ballafaqime mes katër dëshmitarëve të pyetur me herët në gjykim. Mes tyre është edhe biznesmenbi Ylvi Beqja, dëshmiar i mbrojtur, i cili ka kallëzuar Shullazin për “gjobëvënie”. Pranë gjykatës u paraqitën vetëm noterja Aida Spahiu dhe ish-bodigardi i Beqjes, ndërsa nuk u relatua gjë për biznesmenin dhe shoferin e tij Besnik Musai. Nevoja për ballafaqim lindi pas kundërshtive në thëniet e katër dëshmitarëve në proces./abcnews.al

 

 

 
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono