Prokurorët bastisin selinë qendrore të “Deutsche Bank”

20:32 | 29/11/2018

Prokuroria gjermane ka bastisur selinë qëndrore dhe disa degë të “Dojçe Bank” në Frankfurt. Autoritetet dyshojnë se kjo bankë është përfshirë në pastrimin e parave.

Selia qëndrore e Bankës Gjermane në Frankfurt është bastisur nga prokurorët për shkak të një hetimi lidhur me dyshimet për pastrim parash. Prokurori publik i Gjermanisë akuzon dy anëtarë të stafit se kanë ndihmuar klientët të pastrojnë para të fituara nga aktivitetet kriminale. Makina policie janë parë jashtë bllokut të kullave ku gjendet selia qëndrore të bankës më të madhe të Gjermanisë. Gjithashtu edhe zyra të tjera të “Dojçe Bank” janë kontrolluar në të gjithë qytetin e Frankfurtit në një operacion ku janë përfshirë rreth 170 zyrtarë dhe policë. Prokurorët po kërkojnë të zbulojnë nëse stafi i kësaj banke ka ndihmuar klientët për të hapur llogari për të “transferuar para nga aktivitetet kriminale”.

Ndërkohë, hetimi ka nisur nga zbulimet në vitin 2016 kur plasi skandali “Panama Papers” – pas publikimit të një sasie të madhe informacioni të marrë nga një prej kompanive më secrete të botës, firma ligjore nga Panamaja e quajtur Mossack Fonseca. “Dojç Bank” ka konfirmuar bastisjen e polciisë në lokacione të ndryshme në GJermani dhe nënvizon se ka bashkëpunuar me hetuesit. Dokumente të shumta janë sekuestruar nga zyrtarët gjatë kontrolleve në pronat e bankës./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono