Progres raporti për Maqedoninë, mediat zbulojnë detaje

13:13 | 17/04/2018

Në pritje të publikimit të progres raportit të Komisionit Europian, mediat maqedonase kanë publikuar disa detaje të tij. Shkupi shprehet optimist duke pritur hapjen e negociatave për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Europian.

Gjatë ditës Brukseli zyrtar pritet të publikojë progres raportin për vendet e Ballkanit Perendimor përfshirë këtu edhe Maqedoninë për rrugën e bërë drejt anëtarësimit. Agjencia maqedonase e lajmeve “Zhurnal” zbulon një pjesë të raportit ku shkruhet se vendi ka kaluar një krizë shumë të thellë politike dhe se për momentin po rimëkëmbet. Gjithsesi Shkupit i duhet edhe më shumë punë për një qëndrueshmëri politike.

Në raport shkruhet gjithashtu se Maqedonia gjatë kohës së krizës së emigrantëve ka qenë një partner shumë i besueshëm dhe se duhet vlerësuar vendosja e marrëdhënieve të mira me vendet fqinje. Eduard Kukan, anëtar i Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian në një intervistë për Deutsche Welle u shpreh se Maqedonia ka bërë një progres të konsiderueshëm vitin e fundit. Kukan gjithashtu vlerësoi edhe politikën e jashtme dinamike që drejton Zaev për zgjidhjen e çështjeve të hapura me fqinjët.

Edhe shefja e diplomacisë evropiane, Federika Mogerini, një ditë përpara turit të saj Ballkanik nënvizoi rëndësinë strategjike që ka rajoni për Bashkimin Evropian. Shefja e diplomacisë evropiane, Federika Mogerini dhe komisioneri për zgjerim Johanes Hahn turin Ballkanik e nisin nga Shqipëria, ndërsa të mërkurën pritet të vizitojnë Shkupin./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono