Procedohen dy ish-zyrtarë të Aluiznit

11:12 | 14/09/201911:120

Ish-drejtori i Aluiznit dhe ish-specialisti i këtij institucioni janë proceduar penalisht për shpërdorim detyre. Nën hetim për të njëjtën akuzë janë edhe 4 ish-punonjës të ndërmarrjes së llixhave në Dibër. Shkeljet e tyre u konstatuan nga Kontrolli i Lartë i Shtetit.

Ish-drejtori i Aluiznit të Dibrës që aktualisht punon në Bashkinë e Tiranës është proceduar penalisht për shpërdorim detyre nga policia. Për të njëjtën vepër penale po ndiqet edhe Elvis Manga, ish-specialist i Aluiznit.

Të dy dyshohet se kur mbanin poste drejtuese kanë favorizuar persona të ndryshëm në kundërshtim me ligjin dhe në dëm të territorit. Nën hetim sipas policisë janë edhe katër ish-punonjës të ndërmarrjes së llixhave në Dibër.

Dy ish-drejtore përkatesisht Islam Qoku i cili ka drejtuar qendrën nga viti 2013 deri në vitin 2014. Kurse Spartak Koltraka e ka ushtruar këtë detyre nga viti 2014 deri në vitin 2017.

Të proceduar janë edhe dy ish-financierë. Të gjithë dyshohet se kanë përvetësuar shuma të ndryshme monetare duke i shkaktuar një humbje të madhe ndërmarrjes së llixhave. Shkeljet janë konstatuar nga Kontrolli i Lartë i Shtetit.

/ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono