Problematikat e sezonit turistik në Shqipëri në Byro Politike

10:06 | 16/06/2018

Problematikat e sezonit turistik në Shqipëri, pritshmëritë e turistëve, synimet dhe objektivat janë diskutuar në studion e Byro Politike në ABC Neës. Të ftuar ishin kreu i Bashkisë së Beratit, Petrit Sinaj, kreu i Bashkisë së Kavajës Isa Sakja dhe Mentor Kikia, drejtor i Klan Plus.

Sinaj foli pë rritjen e numrit të turistëve të huaj vitet e fundit në qytetin e Beratit dhe sfidat që e presin në të ardhmen. Sipas tij synimi për këtë vit është që numri i turistëve të kalojë mbi 150 mijë.

Kryebashkiaku i Kavajës bëri një pasqyrim të situatës së plazheve në këtë bashki. Sipas tij Kavaja është një sfidë më vete, pasi turizmi është masiv dhe numri i turistëve nga viti në vit shtohet, duke shtuar edhe përgjegjësitë e Bashkisë në menaxhimin e situatës. Sfidë për të mbetet mbajtja e turistëve të huaj elitarë.

Drejtori i Klan Plus Mentor Kikia tha se nga viti në vit ka një përmirësim të cilësisë së shërbimit. Sipas tij dekadën e fundit është përmbysur koncepti i turizmit, në rregulla e cilësi shërbimi. /abcnews.al


Një koment

  • Nikolla Konomi

    16/06/2018 at 18:11

    Zoti Sinaj!Askush nuk e mohon qe numri i turisteve eshte rritur dhe do vazhdoje te rritet ne qytetin e Beratit.Ketu keni edhe ju meriten tuaj si kryetar i bashkise.Por duhet te pranojme edhe nje gje.Qe tere ose pjesa me e madhe e turistave vijne 4-5 ore dhe ikin.Apo nuk eshte keshtu?Per mendimin tim kjo vjen pasi qyteti yne pas ores 19 .30 nuk ka me jete!Nuk ka nje kinema,nuk te afron nje teater,nje estrade.Ai turisti qe eshte mesuar me jete nate,te pakten deri ne ora 02.00 do veje te fleje qe ne ora 21?Po u zgjidh ky problem turizmi disa oresh te kthehet ne turizem ditor dhe pse jo disa ditor,atehere turizmi do kontribuoje fuqishem edhe ne ekonomine vendase.Ju uroj suksese ne detyren tuaj !

    Reply

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono