Pro demokracisë dhe kundër qeverisë, mijëra persona sërish protestë në Hong Kong

14:07 | 08/12/201914:070

6 muaj pas fillimit të protestave në qershor të këtij viti, me mijëra persona marshuan sërish në Hong Kong pro demokracisë dhe kundër qeverisë. Për organizatorët, pjesëmarrja massive e së dielës është rasti i fundit për lidershipin e kolonisë britanike dhe pro Pekinit, që t’i japë fund krizës politike.

Janë me dhjetëra mijëra personat që marshuan në Hong Kong në korteun e nisur nga parku Viktoria dhe i promovuar nga Fronti i të drejtave njerëzore dhe civile.

Iniciativa e së dielës, e cila çuditërisht nuk u pengua nga policia, ndodh pikërisht në 6 mujorin e protestave të nisura në qershor të këtij viti kundër ligjit për ekstradimet në Kinë, dhe të kthyera më pas në një rast për të kërkuar reforma demokratike. Për organizatorët, pjesëmarrja massive e së dielës është rasti i fundit për lidershipin e kolonisë britanike dhe pro Pekinit, që t’i japë fund krizës politike.

Vetëm dy javë më parë zgjedhjet në vend i dhanë një fitore të paprecedentë frontit pandemkratik, i cili mori 388 vende nga 452 dhe 17 këshillë nga 18. Një rezultat i cili rrëzoi pretendimet e guvernatores Kerri Lam dhe të administratës së saj për ekzistencën e një mazhorance të heshtur kundër protestave në vend./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono