Pritje madhështore për çiftin Trump në Britani

12:20 | 03/06/201912:200

Në ditën e parë të vizitës zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar, presidenti Donald Trump dhe bashkëshortja janë pritur nga mbretëresha Elizabeth. Krahas pritjes madhështore, mbretëresha e ka njohur presidentin amerikan me librin e parë të Uinston Çërçill për Luftën e Dytë Botërore, në përpjekje për të riafirmuar aleancën e ngushtë mes dy vendeve.

Presidenti amerikan Donald Trump dhe bashkëshortja Melania janë takuar me mbretëreshën Elizabeth në ditën e parë të vizitës në Mbretërinë e Bashkuar. Çifti presidencial u prit në pallatin Bakingem me një ceremoni dhe një drekë private, ndërsa më pas vendosi një kurorë me lule në varrin e ushtarit të panjohur në Uestminster Abej.

Vizita e presidentit përkon me përkujtimin e 75-vjetorit të zbarkimit të aleatëve, event të cilin mbretëresha, zoti Trump dhe kryetarë të tjerë shtetesh do ta ndjekin ditën e mërkurë në Portsmuth. Gjatë takimit, monarkja e njohu Trump me edicionin e parë të librit të Uinston Çërçill “Lufta e Dytë Botërore”, i vitit 1959, me një seri dekoracionesh dhe copëza të flamurit amerikan të qepura me dorë. Shefit të Shtëpisë së Bardhë iu dha gjithashtu një stilolaps Dufold, i dekoruar me emblemën e monarkisë.

Më pas zoti dhe zonja Trump u dërguan për një tur në godinën e Uestminster Abej, ku vendosën një buqetë me lule në varrin e ushtarit të panjohur, ndërsa më pas ndaluan në Klarens Hauz, ku  u pritën nga princi Çarls dhe dukesha e Kornuellit për një çaj. Pak minuta përpara mbërritjes në Mbretërinë e Bashkuar, Trump shprehu përmes Twitterit dëshirën për të qenë aleat i rëndësishëm i Britanisë së Madhe, por pak më vonë, sërish përmes rrjetit social kritikoi kryebashkiakun e Londrës, me të cilin është përplasur në të kaluarën.

Ai u shpreh se Sadik Khan, që më herët kishte deklaruar se Britania nuk duhet të shtrojë tapetin e kuq për Trump, ishte vetëm një dështak. Ndërkohë, bisedimet mes Trump dhe kryeministres Theresa Mej do të nisin ditën e martë, me dy liderët që pritet të diskutojnë ndryshimet e klimës dhe teknologjinë, me theks të veçantë tek firma kineze “Huawei”./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono