Prishtina e Beogradi sërish me qendrime të ndryshme në Bruksel

14:10 | 26/12/2018

Synimi i palës kosovare është që përmes dialogut me Serbinë të sigurohet ulësja në Organizatën e Kombeve të Bashkuara dhe perspektiva euroatlantike. Kështu ka deklaruar kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, pas mbledhjes së ekipit shtetëror të Kosovës për dialogun me Serbinë. Në Beograd, ndërkaq kryetarja e parlamentit serb, Maja Gojkoviq ka thënë se parakusht për vazhdimin e dialogut serbo-kosovar është që Prishtina të heq taksat e vendosura për mallrat nga Serbia.

Prishtina zyrtare, me gjithë kundërshtitë e opozitës, duket se po e përmbyll këtë vit me një ngjeshje të radhëve për ta bërë sa më të kapshëm dialogun me Serbinë. Kreu i parlamentit, Kadri Veseli, tha pas takimit me ekipin shtetëror për dialogun me Serbinë, se për rrjedhën e punimeve të ekipit do të vihen në dijeni të enjten edhe anëtarët e QUINT-it dhe Bashkimit Evropian.

Ndërkaq, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili po ashtu mori pjesë në takim, u shpreh optimist për rezultatin e dialogut, tani pas letrës së presidentit amerikan, Donald Trump.

Ndërsa Kuvendi i Kosovës ka diskutuar bashkërendimin e veprimeve që lidhen me dialogun Kosovë-Serbi, kryetarja e parlamentit serb, Maja Gojkoviq, ka paralajmëruar të mërkurën se parakusht për vazhdimin e dialogut është heqja e taksave për mallrat nga Serbia.

Maja Gojkovic, kryetare e Parlamentit, Serbi: “Kërkesa jonë është që të hiqen këto masa të jashtëligjshme dhe pastaj do të mund të bisedojmë. Është punë e tyre se çfarë planesh përgatisin dhe sa larg kanë ndërmend të shkojnë me radikalizimin, pikërisht ndaj serbëve të cilët jetojnë në territorin e Kosovës e Metohisë e me këtë edhe ndaj Serbisë dhe, sikurse po shohim, edhe ndaj Bosnjë-Hercegovinës”– i ka deklaruar të mërkurën medias në Beograd kryeparlamentarja serbe, Maja Gojkoviq.

Bëhet e ditur se më tetë janar në Bruksel ekipi negociator nga Prishtina do të ketë takimin e parë me zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian, me ndërmjetësimin e të cilëve po zhvillohet dialogu Kosovë-Serbi. /abcnews.al

 Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono