Prime Minister Edi Rama has reacted for the first time to the lawsuit against Kosovo counterpart Ramush Haradinaj

09:45 | 17/01/202009:450

Rama responded to a person on social media who asked why he was not in Kosovo to commemorate the Reçak massacre, while expressing remorse for those who curse him.

He has again accused the head of the Kosovo executive, even calling him a hypocritical patriot.

“Pity and shame on you and anyone else like you who shamelessly curses me, for imaginary betrayal and humiliation said by the politicians and analysts without knowledge and without faith! “, said Rama.

“I have done, do and will do everything I can for Albania and for Kosovo at the same time,  I am with the truth, that even when it is late, nothing is forgotten.

As for Reçak, he can’t honor them by insulting me.

“That was my response to you, as I look forward of how this kind of politics is getting Kosovo’s spirit and face in the eyes of common people and great international friends, who are increasingly amazed at the political incompetence and the patriotic hypocrisy and they think that by insulting me will evade their responsibilities before the people and the future of Kosovo! “, wrote the Albanian Prime Minister./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono