Prezantohet raporti për sigurinë e urave, 70 % e tyre në fazën e riskut

19:34 | 15/03/2019

Shumica e urave në Shqipëri nuk janë të sigurta. Rreth 70 për qind e tyre kanë hyrë në fazën e rriskut, pasi kanë kaluar moshën 50-70 vjet. Të dhënat kanë dalë nga raporti më i fundit për sigurinë e urave, prezantuar gjatë tryezës së organizuar nga ministrja e Infrastrukturës dhe energjisë, Belinda Balluku.

Gjatë aktivitetit u vu në dukje se deri tani mirëmbajtja e urave që ka qenë një mirëmbajtje rutinë që do të thotë pastrim, riparim i parmakëve, ndonjë mbushje nga erozioni që është krijuar në këmbët e urave, por asnjëherë ndërhyrje në elementët konstruktiv të urës.

Nga inspektimi i kryer në terren ka rezultuar se 30 ura janë me probleme të rënda, prej të cilave 21 në veri dhe 9 ura në Shqipërinë e mesme dhe në jug.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku njofton nisjen e një procesi për menaxhimin e urave që janë pjesë e rrjetit rrugor. Ajo garantoi qytetarët se nuk ka nevojë për panik pasi autoritetet përgjegjëse e kanë situatën nën kontroll. Siapas raportit, në Shqipëri ka 652 ura, ndërsa 20 të tjera po përfundojnë së ndërtuari. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono