Presioni i SHBA për naftën, Irani kërcënon fqinjët

22:39 | 03/07/201822:390

Teherani zyrtar i është përgjigjur të martën presioneve të Shteteve të Bashkuara duke kërcënuar se do të bllokojë rrugët tregtare në rajonin e Lindjes së Mesme, nëse eksportet e naftës iraniane ndërpriten.

Presidenti iranian Hasan Ruhani ka deklaruar të martën se do të bllokojë ngarkesat me naftë të vendeve fqinje nëse pranojnë presionet e Uashingtonit për të mos blerë më naftë iraniane. I pyetur nëse deklarata e tij përbën një kërcënim, kreu i Republikës Islamike ka refuzuar të japë sqarime.

Në të kaluarën, zyrtarët iranianë kanë kërcënuar me bllokimin e rrugëve tregtare siç është ngushtica e Hormuzit, ndër më të rëndësishmet për transportin e arit të zi.

“Amerikanët kanë deklaruar se duan ta bllokojnë tërësisht eksportin e naftës iraniane, por kjo nuk ka kuptim kur nafta e fqinjëve tanë vazhdon të eksportohet”, ka thënë Ruhani.

Në Maj, Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga marrëveshja shumëkombëshe, që i ofronte Iranit lehtësim të sanksioneve në këmbim të pezullimit të programit të tij bërthamor. Që prej atëherë, Uashingtoni zyrtar u ka bërë thirrje të gjitha vendeve që të ndërpresin importet e naftës iraniane duke filluar nga data 4 Nëntor, ndryshe do të përballen me sanksione financiare.

Nga një konferencë për shtyp në Bernë, Ruhani ka theksuar se presioni i Shteteve të Bashkuara nuk duhet kurrësesi të ketë sukse.

“Nuk është e drejtë dhe as e mençur që një ditë të gjitha vendet prodhuese të mund të eksportojnë naftën e tyre, ndërsa Irani jo”, ka shtuar Ruhani./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono