Presidenti Ukrainas Zelensky 14 orë në konferencë përballë gazetarëve

15:54 | 11/10/201915:540

14 orë, dhjetra gazetarë dhe qindra pyetje. Presidenti ukrainas Zelenski ka mbajtur një konferencë maratonë për shtyp, ku pjesa më e madhe e pytjeve lidheshin me telefonatën e presidentit amerikan Tramp.

Të enjten presidenti ukrainas Volodimir Zelensku ka mbajtur një konferencë të jashtëzakonshme oër shtyp, e cila zgjati 14 orë, në një treg të mbuluar në Kiev. Për një kryeministër është një gjë shumë e rrallë që t’i japë medias një mundësi të tillë.

Zelenski mirëpriti dhjetëra gazetarë dhe grupe dhe iu është përgjigjur shumë pyetjeve. Ishte e pritshme që shumë prej pyetjeve të lidheshin me telefonatën e famshme ku presidenti amerikan Donad Trump i kërkonte të hetonte për ish zv/presidentin amerikan Xho Bajden.

Mes të tjerave Zekenski mohoi se Trump e kishte kërcënuar dhe tha se nuk i njihte dy bashkëpunëtorët e Rudi Xhulianit, një nga avokatët personal të Trump, të arrestuar një ditë më parë me akuzën e lidhjeve të dyshimta me politikanë rusë dhe ukrainas.

Zelenski me profesion është një aktor komik dhe fitorja e tij në zgjedhjet presidenciale të muajit maj ishte shumë befasuese./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono