Presidenti Ukrainas i përgjigjet Putinit: E vetmja e përbashkët mes nesh, kufiri

12:54 | 04/05/201912:540

E vetmja e gjë e përbashkët mes Rusisë dhe Ukrainës është kufiri. Ëshët ky reagimi i presidentit të ri ukrainas Zelenski pas deklaratave të presidentit rus Putin. Ky i fundit ishte shprehur se rusët dhe ukrainasit janë i njëjti popull.

Presidenti i ri i Ukrainës është shprehur qartë për sa i përket politikës që do të ndjekë ndaj Rusisë. Zelenski u shpreh se e vërteta sot është se pas aneksimit të Krimesë dhe sulmit të Donbas, e vetmja gjë që Ukraina dhe Rusia kanë të përbashkët, është kufiri.

Deklarata e kreut të shtetit ukrainas, erdhi pasi presidenti rus Vladimir Putin, pak ditë më parë u shpreh se rusët dhe ukrainasit janë një popull i vetëm. Lideri i Kremlinit së fundmi ka firmosur një dekret kontrovers sipas të cilit banorëve në zonat juglindore të Ukrainës të pushtuara nga separatistët filorusë, u lejohet të marrin pasaportë ruse me një procedurë shumë të thjeshtë.

Ky vendim shkaktoi një debat në distancë mes presidentëve Zelenski dhe Putin./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono