Presidenti Serb Vuçiç: Rama dhe Zaev më autorizuan të flas në emër të tyre me Macron
Serbia's President Aleksandar Vucic talks to the media during a joint news conference, following the Western Balkan leaders' meeting in the southwestern town of Ohrid, North Macedonia, Sunday, Nov. 10, 2019. Western Balkan leaders say they are committed to work closely and to remove administrative barriers for free movement of goods and people between their countries. (AP Photo/Boris Grdanoski)

11:18 | 23/11/201911:180

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç u shpreh se kryeministri Rama dhe ai i Maqedonisë së Veriut Zaev, e kanë autorizuar që të flasërdhe në emin e tyre në takimin me presidentin francez Emanuel Makron.

Në një intervistë për mediat gjermane Vuçiç u shpreh se ideja për mini Shengen-in ballkanik, ishte e tij.

Në një intervistë për gjermanen “Der Spiegel”, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç shprehet qartë se kryeministri i Shqipërisë Rama dhe ai i Maqedonisë së Veriut Zaev, e kanë autorizuar që të flasë me presidentin francez Makron, dhe në emrin e tyre.

Kreu i shtetit serb foli për zhvillimet në Ballkan dhe “Mini-Shengenin”. Ai theksoi se ideja për “Mini-Shengenin” ballkanik ishte e tij.

Në një intervistë të gjatë për prestigjozen gjermane, Vuçiç tha ndër të tjera se në samitin e fundit të mbajtur në Ohër mes tij, Zoran Zaevit të Maqedonisë së Veriut dhe Edi Ramës së Shqipërisë, kanë rënë dakord për pjesën më të madhe të gjërave.

Vuçic është pyetur nëse edhe Kosova do të jetë pjesë e “Mini-Shengenit” Ballkanik. Por ai përgjigjet se janë kosovarët që nuk e duan këtë.

“Albin Kurti i cili duket se do të jetë lideri i tyre i ardhshëm dëshiron që të bëhet lider i Shqipërisë së Madhe. Kosova veten e sheh si shtet, por ne nuk e shohim ashtu. Por ne duhet të punojmë bashkë” u shpreh Vuçiç./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono