Presidenti rihap garën në Kushtetuese, marrin pjesë 6 kandidatë

17:09 | 22/10/201917:090

Pasi dekretoi Besnik Muçin si anëtar të Gjykatës Kushtetuese, Presidenti rihapi garën për “Vakancën e parakohshme” e krijuar dorëheqja e ish-gjyqtarit Besnik Imeraj. Ky është vendi i dytë vakant nga 3 që duhet të plotësohen nga Institucioni i Presidencës.

Edhe dy emra i kanë mbetur presidentit Ilir Meta për të propozuar si anëtarë të Gjykatës Kushtetuese. Të parin e dekretoi,ndonëse nuk ka kaluar ende procesin e rivlerësimit në të tri shkallët e Vettingut.

Pas Besnik Mucit, kreu i shtetit ka rishpallur listën për plotësimin e Vakancës së Përkohshme që ka krijuar dorëheqja e ish gjyqtarit Besnik Imeraj. 6 janë gjyqtarët që kërkojnë vendin e ish kolegut të tyre: Dedë Kasneci, Envi Hicka, Prelë Martini, Shaqir Hasanaj,Vasil Bendo,Vjosa Bodo Mujo.

“Lista e aplikantëve të mësipërm, së bashku me dokumentacionin e dorëzuar prej tyre do t’i përcillet menjëherë Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, me qëllim që ky organ të revokojë/shfuqizojë Vendimin nr.137, datë 21.09.2019 të pezullimit të procedurës së verifikimit, si dhe vijimin e procesit për verifikimin dhe vlerësimin e të gjitha kandidaturave për plotësimin e këtij vendi vakant, sipas ligjit.”

Procedura e verifikimit të kandidatëve u pezullua nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi pas skualifikimit nga gara të Zhaklina Peto duke mbetur në garë vetëm dy kandidatë nga tre që ishte minimumi i lejuar.

Gjykata Kushtetuese ka pushuar së funksionuar prej afro dy vitesh pas dorëheqjeve dhe shkarkimeve të gjyqtarëve nga procesi i Vettingut. Aktualisht nga 9 anëtarë vetëm dy janë në Gjykatën Kushtetuese, Vitore Tusha me mandat të përfunduar dhe Besnik Muçi që vazhdon ende betejën e Vettingut./ABC News Albania 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono