Presidenti Meta viziton fakultetin e Gjeologji Minierave

14:41 | 16/04/201814:410

Mineralet dhe lëndët djegëse përbëjne rreth 20% të eksporteve shqiptare. Arsye kjo që Presidenti i Republikës, Ilir Meta vlerëson si shumë të rëndësishme menaxhimin racional dhe efiçent të pasurive natyrore dhe nëntokësore.

Në kuadër të javës botërore të inovacionit dhe krijimtarisë, kreu i shtetit vizitoi Fakultetin e Gjeologji Minierave në Universitetin Politeknik të Tiranës, ku bashkëbisedoi me pedagogë dhe studentë. Kreu i shteti nënvizoi rëndësinë madhore që projekti i gazsjellësit TAP ka jo vetëm për gazifikimin e vendit, por edhe për fuqizimin e rolit gjeostrategjik të Shqipërisë në rajon.

Ndërkohë, Presidenti vlerësoi kontributet e këtij fakulteti për përgatitjen e specialistëve dhe theksoi se meriton një vëmendje dhe mbështetje më të madhe në përmirësimin e infrastrukturës akademike, përditësimin e kurrikulave dhe nxitjen e kërkimit shkencor./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono