Presidenti Meta takon një grup studentësh e profesorësh amerikanë

15:56 | 12/05/2018

Aleanca me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe rëndësia që ka ajo për vendin tonë ishin në fokus të një takimi që kreu i shtetit Ilir Meta zhvilloi me një grup studentësh dhe profesorësh amerikanë të “Thornton Donovan School” të New York. Në një bashkëbisedim me studentët amerikanë, të cilët gjatë vitit akademik 2017-2018, e kanë vendosur Shqipërinë, shtet të studimit në kurrikulën e saj shkollore, Presidenti Meta iu përgjigj interesimit të tyre për vendin tonë, duke i njohur në veçanti me të kaluarën, nga një vend komunist i izoluar, në një demokraci të re, shtet anëtar i NATO-s dhe në rrugën për anëtarësim në BE. Gjithashtu kreu i shtetit theksoi se Shqipëria është e vendosur për të forcuar edhe më tej partneritetin e saj strategjik me SHBA. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono