Presidenti Meta: Monumentet e kulturës rrezikojnë zhdukjen e tyre

11:40 | 18/04/201911:400

Në Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve të Kulturës dhe Vendeve Arkeologjike, Presidenti i Republikës Ilir Meta apelon për rrezikun që po i shkaktohet qyteteve nga ndërtimet e sforcuara.

Nëpërmjet një statusi në facebook kryetari i shtetit kërkon më shumë mirëmbajtje ndaj trashëgimisë kulturore dhe arkeologjike.

“Pas dëmtimit të çdo monumenti, objekti kulti, afresku apo vendi arkeologjik dëmtohet identiteti ynë kombëtar dhe kulturor, si dhe humbet një shans për të vendosur historinë dhe trashëgiminë në dobi të së ardhmes”, shkruan presidenti Ilir Meta në rrjetet sociale./abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono